2019 Class Schedules and Results

Below you will find the class schedules for the 2019 Provincials taking place in Niagara. Please note two date changes from the tentative overall schedule: Open Chamber will now be held on Tuesday, June 4th and Grade 6 & 7 Guitar has also been moved to Tuesday, June 4th. Venue, accommodation, and restaurant information are also available.

To quickly find a class or student’s time, we encourage you to use our site’s search functionality. To do a search, simply click on the magnifying glass icon in the top right-hand corner of your screen.

Note: Please check back often, especially the day before your performance, to ensure that no changes have been made to your schedule.

The classes are listed by day. To “jump” to the day of interest, simply click the links:

Page last updated: May 20, 2019 11:48 p.m.

Monday, June 3, 2019

National Qualifying and Diploma Brass

Adjudicator: Aaron Hodgson
Monday, 3, 2019
Grace Gospel Church
5855 Valley Way
Niagara Falls, ON L2E 1X9

National Qualifying & Diploma Guitar

Adjudicator: Timothy Phelan
Monday, June 3, 2019

St. David’s Queenston United Church
1453 York Rd
St. Davids, ON L0S 1P0

Harp

Adjudicator: Kristan Toczko
Monday, June 3, 2019
Yellow Door Theatre
504 Line 2 Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

National Qualifying Musical Theatre “A”

Adjudicator: Keith Pike
Monday, June 11, 2018
Salvation Army Church
400 Niagara St
St. Catharines, ON L2M 7N5

National Qualifying Musical Theatre “B”

Adjudicator: Rick Church
Monday, June 3, 2019
First Grantham United Church
415 Linwell Rd
St. Catharines, ON L2M 2P3

National Qualifying Piano – “A”

Adjudicator: Edmund Dawe
Monday, June 3, 2019
St. Mark’s Anglican Church
41 Byron Street
Niagara on the Lake, ON L0S 1J0

National Qualifying Piano – “B”

Adjudicator: Karla Dawe
Monday, June 3, 2019
Niagara United Mennonite Church
1775 Niagara Stone Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

National Qualifying Piano – “C”

Adjudicator: Marlene Finn
Monday, June 3, 2019
Bethany Mennonite Church
572 East and West Line
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

National Qualifying Strings

Adjudicator: Anita Walsh
Monday, June 3, 2019
Stamford Lane United Church
3855 St Peter Ave
Niagara Falls, ON L2J 2N7

National Qualifying Voice

Adjudicator: Lynne Church
Monday, June 3, 2019
Silver Spire United Church
366 St. Pauls St.t
St. Catharines, ON L2R 3N2

National Qualifying & Diploma Woodwinds

Adjudicator: Helen Russell
Monday, June 3, 2019
Niagara Orchard Community Church
5720 Dorchester Rd
Niagara Falls, ON L2G 5S3

Tuesday, June 4, 2019

Advanced Musical Theatre

Adjudicator: Rick Church
Tuesday, June 4, 2019
Salvation Army Church
400 Niagara St
St. Catharines, ON L2M 7N5

Diploma Piano – Group “A”

Adjudicator: Marlene Finn
Tuesday, June 4, 2019
St. Mark’s Anglican Church
41 Byron Street
Niagara on the Lake, ON L0S 1J0

Diploma Piano – Group “B”

Adjudicator: Edmund Dawe
Tuesday, June 4, 2019
Niagara United Mennonite Church
1775 Niagara Stone Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Diploma Piano – Group “C”

Adjudicator: Karla Dawe
Tuesday, June 4, 2019
Bethany Mennonite Church
572 East and West Line
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Diploma Piano – Group “D”

Adjudicator: Kathryn Tremills
Tuesday, June 4, 2019
Stamford Lane United Church
3855 St Peter Ave
Niagara Falls, ON L2J 2N7

Diploma Upper and Lower Strings

Adjudicators: Anita Walsh
Tuesday, June 4, 2019
Grace Gospel Church
5855 Valley Way
Niagara Falls, ON L2E 1X9

Grade 6 Voice – Group “A”

Adjudicator: Lynn Church
Tuesday, June 4, 2019
Silver Spire Church
366 St Paul St.
St. Catharines, ON L2R 3N2

Grade 6 Voice – Group “B”

Adjudicator: Stuart Graham
Tuesday, June 4, 2019
Grantham Mennonite Brethren Church
469 Grantham Ave
St. Catharines, ON L2M 3J2

Grade 6-10 Guitar

Adjudicator: Timothy Phelan
Tuesday, June 4, 2019
Yellow Door Theatre
504 Line 2 Rd.
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grades 6 to 9 Brass

Adjudicator: Aaron Hodgson
Tuesday, June 4, 2019
First Grantham United Church
415 Linwell Rd
St. Catharines, ON L2M 2P3

Grade 9 Woodwinds

Adjudicator: Helen Russell
Tuesday, June 4, 2019
Niagara Orchard Community Church
5720 Dorchester Rd
Niagara Falls, ON L2G 5S3

Grade 10 Woodwinds

Adjudicator: Dylan Maddix
Tuesday, June 4, 2019
Our Lady of the Scapular Roman Catholic Churchh
6557 Thorold Stone Road
Niagara Falls, ON L2J 1B2

Chamber

Adjudicator: Sonya Nanos
Tuesday, June 4, 2019
St. David’s United Church, 1453 York Rd., St. David’s, ON L0S 1P0

Wednesday, June 5, 2019

Grade 7 Voice – Group “A” 

Adjudicator: Lynne Church
Wednesday, June 5, 2019
Silver Spire Church
366 St Paul St.
St. Catharines, ON L2R 3N2

Grade 7 Voice – Group “B” 

Adjudicator: Stuart Graham
Wednesday, June 5, 2019
Grantham Mennonite Brethren Church
469 Grantham Ave.
St. Catharines, ON L2M 3J2

Grade 10 Lower Strings

Adjudicator: Sonya Nanos
Wednesday, June 5, 2019
Niagara Orchard Community Church
5720 Dorchester Rd
Niagara Falls, ON L2G 5S3

Grade 10 Upper Strings

Adjudicator: Anita Walsh
Wednesday, June 5, 2019
Stamford Lane United Church
3855 St Peter Ave
Niagara Falls, ON L2J 2N7

Grade 10 Piano – Group “A”

Adjudicator: Karla Dawe
Wednesday, June 5, 2019
St. Mark’s Anglican Church
41 Byron Street
Niagara on the Lake, ON L0S 1J0

Grade 10 Piano – Group “B”

Adjudicator: Marlene Finn
Wednesday, June 5, 2019
Niagara United Mennonite Church
1775 Niagara Stone Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grade 10 Piano – Group “C”

Adjudicator: Edmund Dawe
Wednesday, June 5, 2019
Bethany Mennonite Church
572 East and West Line
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Elementary & Junior Speech Arts

Adjudicator: Kelly Daniels
Wednesday, June 5, 2019
Yellow Door Theatre
504 Line 2 Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grade 8 Woodwinds

Adjudicator: Helen Russell
Wednesday, June 5, 2019
Northend Church
455 Geneva St
St. Catharines, ON L2N 2H2

Senior Musical Theatre Group “A”

Adjudicator: : Rick Church
Wednesday, June 5, 2019
Salvation Army Church
400 Niagara St
St. Catharines, ON L2M 7N5

Senior Musical Theatre Group “B”

Adjudicator: Keith Pike
Wednesday, June 5, 2019
First Grantham United Church
415 Linwell Rd
St. Catharines, ON L2M 2P3

Thursday, June 6, 2019

Diploma Voice

Adjudicator: Lynne Church
Thursday, June 6, 2019
Stamford Lane United Church
3855 St Peter Ave
Niagara Falls, ON L2J 2N7

Grades 6 & 7 Woodwinds

Adjudicator: Helen Russell
Thursday, June 6, 2019
Northend Church
455 Geneva St
St. Catharines, ON L2N 2H2

Grade 9 Upper Strings – Group “A”

Adjudicator: Anita Walsh
Thursday, June 6, 2019
Grace Gospel Church
5855 Valley Way
Niagara Falls, ON L2E 1X9

Grade 9 Upper Strings – Group “B”

Adjudicator: Megan Jones
Thursday, June 6, 2019
Our Lady of the Scapular Roman Catholic Churchh
6557 Thorold Stone Road
Niagara Falls, ON L2J 1B2

Grade 9 Lower Strings

Adjudicator: Sonya Nanos
Thursday, June 6, 2019
Niagara Orchard Community Church
5720 Dorchester Rd
Niagara Falls, ON L2G 5S3

Grade 9 Piano – Group “A”

Adjudicator: Karla Dawe
Thursday, June 6, 2019
St. Mark’s Anglican Church
41 Byron Street
Niagara on the Lake, ON L0S 1J0

Grade 9 Piano – Group “B”

Adjudicator: Edmund Dawe
Thursday, June 6, 2019
Niagara United Mennonite Church
1775 Niagara Stone Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grade 9 Piano – Group “C”

Adjudicator: Marlene Finn
Thursday, June 6, 2019
Bethany Mennonite Church
572 East and West Line
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Intermediate Musical Theatre – Group “A”

Adjudicator: Shawna van Omme
Thursday, June 6, 2019
Salvation Army Church
400 Niagara St
St. Catharines, ON L2M 7N5

Intermediate Musical Theatre – Group “B”

Adjudicator: Rick Church
Thursday, June 6, 2019
First Grantham United Church
415 Linwell Rd
St. Catharines, ON L2M 2P3

Intermediate Musical Theatre – Group “C”

Adjudicator: Keith Pike
Thursday, June 6, 2019
Silver Spire Church
366 St Paul St.
St. Catharines, ON L2R 3N2

Intermediate & Senior Speech Arts

Adjudicator: Kelly Daniels
Thursday, June 6, 2019
Yellow Door Theatre
504 Line 2 Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Friday June 7, 2019

Grade 8 Voice – Group “A”

Adjudicator: Lynne Church
Friday, June 7, 2019
Northend Church
455 Geneva St
St. Catharines, ON L2N 2H2

Grade 8 Voice – Group “B”

Adjudicator: Stuart Graham
Friday, June 7, 2019
Grantham Mennonite Brethren Church
469 Grantham Ave
St. Catharines, ON L2M 3J2

Grade 8 Lower Strings

Adjudicator: Sonya Nanos
Friday, June 7, 2019
St. Thomas Anglican Church
99 Ontario St.
St. Catharines, L2R 5J6

Grade 8 Upper Strings – Group “A”

Adjudicator: Megan Jones
Friday, June 7, 2019
Stamford Lane United Church
3855 St Peter Ave
Niagara Falls, ON L2J 2N7

Grade 8 Upper Strings – Group “B”

Adjudicator: Anita Walsh
Friday, June 7, 2019
Grace Gospel Church
5855 Valley Way
Niagara Falls, ON L2E 1X9

Grade 8 Piano – Group “A”

Adjudicator: Marlene Finn
Friday, June 7, 2019
St. Mark’s Anglican Church
41 Byron Street
Niagara on the Lake, ON L0S 1J0

Grade 8 Piano – Group “B”

Adjudicator: Karla Dawe
Friday, June 7, 2019
Niagara United Mennonite Church
1775 Niagara Stone Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grade 8 Piano – Group “C”

Adjudicator: Edmund Dawe
Friday, June 7, 2019
Bethany Mennonite Church
572 East and West Line
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grade 10 Voice

Adjudicator: Elizabeth McDonald
Friday, June 7, 2019
Niagara Orchard Community Church
5720 Dorchester Rd
Niagara Falls, ON L2G 5S3

Junior Musical Theatre – Group “A”

Adjudicator: Lynn Church
Friday, June 7, 2019
Salvation Army Church
400 Niagara St
St. Catharines, ON L2M 7N5

Junior Musical Theatre – Group “B”

Adjudicator: Shawna van Omme
Friday, June 7, 2019
First Grantham United Church
415 Linwell Rd
St. Catharines, ON L2M 2P3

Junior Musical Theatre – Group “C”

Adjudicator: Keith Pike
Friday, June 7, 2019
Silver Spire Church
366 St Paul St.
St. Catharines, ON L2R 3N2

Saturday, June 8, 2019

Elementary Musical Theatre – Group “A”

Adjudicator: Keith Pike
Saturday, June 8, 2019
Salvation Army Church
400 Niagara St
St. Catharines, ON L2M 7N5

Elementary Musical Theatre – Group “B”

Adjudicator: Rick Church
Saturday, June 8, 2019
First Grantham United Church
415 Linwell Rd
St. Catharines, ON L2M 2P3

Elementary Musical Theatre – Group “C”

Adjudicator: Shawna van Omme
Saturday, June 8, 2019
Silver Spire Church
366 St Paul St.
St. Catharines, ON L2R 3N2

Grade 6 Upper Strings

Adjudicator: Megan Jones
Saturday, June 8, 2019
Northend Church
455 Geneva St
St. Catharines, ON L2N 2H2

Grade 7 Upper Strings

Adjudicator: Anita Walsh
Saturday, June 8, 2019
Knox Presbyterian Church
53 Church St
St. Catharines, ON L2R 3C3

Grade 6 & 7 Lower Strings

Adjudicator: Sonya Nanos
Saturday, June 8, 2019
Bethany Mennonite Church
572 East and West Line
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grade 9 Voice

Adjudicator: Lynne Church
Saturday, June 8, 2019
Niagara Orchard Community Church
5720 Dorchester Rd
Niagara Falls, ON L2G 5S3

Grade 7 Piano – Group “A”

Adjudicator: Marlene Finn
Saturday, June 8, 2019
St. Mark’s Anglican Church
41 Byron Street
Niagara on the Lake, ON L0S 1J0

Grade 7 Piano – Group “B”

Adjudicator: Edmund Dawe
Saturday, June 8, 2019
Niagara United Mennonite Church
1775 Niagara Stone Rd
Niagara-on-the-Lake, ON L0S 1J0

Grade 6 Piano – Group “A”

Adjudicator: Kathryn Tremills
Saturday, June 8, 2019
Stamford Lane United Church
3855 St Peter Ave
Niagara Falls, ON L2J 2N7

Grade 6 Piano – Group “B”

Adjudicator: Karla Dawe
Saturday, June 8, 2019
Grace Gospel Church
5855 Valley Way
Niagara Falls, ON L2E 1X9

Recorded Competitions

Elementary Piano Concerto – Level 8 and Below

Adjudicator: Michel Fournier

Elementary Piano Concerto – Level 9 and Above

Adjudicator: Michel Fournier

Junior Piano Concerto – Level 8 and Below

Adjudicator: Michel Fournier

Junior Piano Concerto – Level 9 and Above

Adjudicator: Michel Fournier

Intermediate Piano Concerto – Level 9 & Above

Adjudicator: Michel Fournier

Senior Piano Concerto

Adjudicator: Michel Fournier

Advanced Piano Concerto

Adjudicator: Michel Fournier

Bands – Class 1

Adjudicator: Keith Reid

Bands – Class 2

Adjudicator: Keith Reid

Bands – Class 3

Adjudicator: Keith Reid

Bands – Class 4

Adjudicator: Keith Reid

Jazz – Class 5

Adjudicator: Colleen Morrison

Jazz – Class 6

Adjudicator: Colleen Morrison

Choral Ensemble – Class 104

Adjudicator: Susan Quinn

School Choirs – Class 103

Adjudicator: Jamie Hillman

School Choirs – Class 106

Adjudicator: Jamie Hillman

School Choirs – Class 106

Adjudicator: Jamie Hillman

School Choirs – Class 108

Adjudicator: Jamie Hillman

Community Choirs – Class 100

Adjudicator: Susan Quinn

Community Choirs – Class 102

Adjudicator: Susan Quinn

Community Choirs – Class 105

Adjudicator: Susan Quinn

Community Choirs – Class 107

Adjudicator: Susan Quinn

Community Choirs – Class 109

Adjudicator: Susan Quinn

Male Choirs – Class 101

Adjudicator: Susan Quinn

String Orchestras – Class No. 1

Adjudicator: Conrad Chow

String Orchestras – Class No. 2

Adjudicator: Conrad Chow

String Orchestras – Class No. 3

Adjudicator: Conrad Chow

String Orchestras – Class No. 4

Adjudicator: Conrad Chow

String Orchestras – Class No. 5

Adjudicator: Conrad Chow

String Orchestras – Class No. 6

Adjudicator: Conrad Chow

String Orchestras – Class No. 7

Adjudicator: Conrad Chow

Orchestra Concerto Class

Adjudicator: Conrad Chow

Percussion

Adjudicator: Rebecca Phillips