2017 Results

Voice

Below are the results for all of the Voice classes that took place at the 2017 Provincials.

 

 

Grade 7 Voice – Group A

Adjudicator: Jennie Such
Saturday, May 27, 2017
Romanian Baptist Church
130 Victoria St. N., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Olivia GallantHonourable MentionHamilton
Hannah KlemetsHonourable MentionOttawa - National Capital Region
Andrew PowellProvincial FinalistStirling
Carmen WesselProvincial FinalistLakehead
Anjali MikloskaProvincial FinalistOakville
Camille CharbonneauProvincial FinalistMusical Celebration Musicale
Carmen ReadProvincial FinalistKitchener-Waterloo
Zander NielsenProvincial FinalistStratford
Kate VrugteveenProvincial FinalistWoodstock
Rachel FullerHonourable MentionPeel
Reagan LeaheyTHIRDToronto
Tricia WrigglesworthTHIRDPickering GTA
Cydney-Madison MorrisHonourable MentionGrey County

Grade 7 Voice - Group B

Adjudicator: Monica Whicher
Saturday, May 27, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Asha ChawlaProvincial FinalistLondon
Paige JeffreyProvincial FinalistToronto
Lucia SantillySECONDPickering GTA
Tia KontoniemiProvincial FinalistSudbury
Abigail O'HaraProvincial FinalistPeel
Abigail HenryProvincial FinalistOakville
Kathryn CrozierProvincial FinalistNiagara Falls
Jerry WuFIRSTHamilton
Rhys Gormley-McMasterHonourable MentionSouth Simcoe
Lea EndersProvincial FinalistLakehead
Elisa PuglieseHonourable MentionDurham
Emma RouseProvincial FinalistStratford
Jay HillProvincial FinalistWoodstock

Grade 7 Voice Playoffs

Saturday, May 27, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Jerry WuFIRSTHamilton
Lucia Santilly
SECONDPickering GTA
Reagan LeaheyTHIRDToronto
Tricia WrigglesworthTHIRDPickering GTA
Rachel FullerHonourable MentionPeel
Olivia GallantHonourable MentionHamilton
Hannah KelmetsHonourable MentionOttawa - NCR
Rhys McMaster GormleyHonourable MentionSouth Simcoe
Cydney-Madison MorrisHonourable MentionGrey County
Elisa PuglieseHonourable MentionDurham

Grade 6 Voice – Group A

Adjudicator: Dale Miller
Sunday, May 28, 2017
Romanian Baptist Church
130 Victoria N., Hamilton



Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Payton DenyesProvincial FinalistStirling
Milo BoccinfusoProvincial FinalistSt. Catharines
Connor KingProvincial FinalistNiagara Falls
Kira MrkaljProvincial FinalistStamford
Sophie ColinProvincial FinalistNorth York
Ingrid CrantHonourable MentionWindsor-Essex
Adam BisharaHonourable MentionLondon
Alexa FrankianSECONDToronto
Sophie Jolicoeur-BecotteHonourable MentionOakville
Sophie PetrushkinaTHIRDPeel

Grade 6 Voice - Group B

Adjudicator: Jennie Such
Sunday, May 28, 2017
Westdale United Church
99 North Oval, Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Selah HarderProvincial FinalistGuelph
Madeline BermanHonourable MentionHamilton
Nicole BryantProvincial FinalistLondon
Katie NgoProvincial FinalistLakehead
Julia ButtineauProvincial FinalistBarrie
Jeri LeaderHonourable MentionKitchener
Leandra DahmProvincial FinalistOttawa Ð National Capital Region
Meghan TaylorHonourable MentionLambton
Madeline KokolProvincial FinalistNewmarket
Franca VirgilioFIRSTBurlington
Kimberley HoHonourable MentionToronto
Isabel CrantProvincial FinalistWindsor-Essex

Grade 6 Voice Group C

Adjudicator: Monica Whicher
Sunday, May 28, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Chantelle NgTHIRDPickering GTA
Elizabeth HargreavesHonourable MentionSouth Simcoe
Rachel McIsaacHonourable MentionHamilton
Eliza PashaProvincial FinalistSouth Simcoe
Nuha YousufProvincial FinalistOttawa Ð National Capital Region
Skylar JordanProvincial FinalistKingston
Elizabeth CherynakHonourable MentionSt. Catharines
Derrick HoProvincial FinalistStirling
Maya WilsonTHIRDStratford
Ryan MauroHonourable MentionSault Ste. Marie
Bethany KriwezProvincial FinalistNorfolk
Kaitlyn Elizabeth PowellHonourable MentionBurlington

Grade 6 Voice - Playoffs

Sunday, May 28, 2017
Westdale United Church
99 North Oval, Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Franca VirgilioFIRSTBurlington
Alexa FrankianSECONDToronto
Madeline BermanTHIRDHamilton
Chantelle NgTHIRDPickering GTA
Sophie PetrushkinaTHIRDPeel
Maya WilsonTHIRDStratford
Adam BisharaHonourable MentionLondon
Elizabeth CherniakHonourable MentionSt. Catharines
Ingrid CrantHonourable MentionWindsor-Essex
Elizabeth HargreavesHonourable MentionSouth Simcoe
Kimberly HoHonourable MentionToronto
Sophie Jolicoeur-BecotteHonourable MentionOakville
Jeri LeaderHonourable MentionKitchener-Waterloo
Rachel McIsaacHonourable MentionHamilton
Ryan MauroHonourable MentionSault Ste. Marie
Kaitlyn Rebecca PowellHonourable MentionBurlington
Megan TaylorHonourable MentionLambton County

Open Voice

Adjudicator: Monica Whicher
Monday, May 29, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn, St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Laura D'AngeloFIRSTPickering GTA
Julian KrajcovicSECONDOttawa-NCR
Jessica Richardson-TweddleTHIRDStratford
Gennady GrebenchukHonourable MentionToronto
Nune AnanyanProvincial FinalistToronto
Aimee CliffordProvincial FinalistWindsor-Essex
Kieran KaneProvincial FinalistGuelph
Angelica SciaccaProvincial FinalistWindsor-Essex
Preston SmithProvincial FinalistOttawa-NCR

Grade 8 Voice – Group A

Adjudicator: TBA
Tuesday, May 30, 2017
Church of St. John the Evangelist
320 Charlton Ave. W., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Christine AnnabProvincial FinalistGuelph
Alyssa BartholomewProvincial FinalistBarrie
Juliana CollevecchioTHIRDNiagara Falls
Adriana Del CanteroProvincial FinalistBurlington
Rachael FrankruyterProvincial FinalistStratford
Morgan GarbuttProvincial FinalistPeterborough
Amy GodinTHIRDSudbury
Quincy GriffithHonourable MentionPickering GTA
Julia HessProvincial FinalistToronto
Morgan HillikerProvincial FinalistStamford
Christian JanzenHonourable MentionHamilton
Kennisyn Longford-DaumProvincial FinalistPeel
Krizia NataleProvincial FinalistOakville
Sabrina Reid-SmithProvincial FinalistBrantford
Nora RossProvincial FinalistLondon
Victoria ScheersProvincial FinalistLondon
Erica SealProvincial FinalistWindsor-Essex

Grade 8 Voice – Group B

Adjudicator: Monica Whicher
Tuesday, May 30, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Mikayla BondyProvincial FinalistWindsor-Essex
Nicole BourqueHonourable MentionOakville
Sydney CornettSECONDSt. Catharines
Leandra DahmFIRSTOttawa-NCR
Elysse DelaneyProvincial FinalistStratford
Jessica HayesProvincial FinalistLakehead
Nai LeeProvincial FinalistKitchener-Waterloo
Natasha MackeyProvincial FinalistPeterborough
Jaclyn MandervilleProvincial FinalistStirling
Madison MarinoHonourable MentionNiagara Falls
Kumudika PandeyProvincial FinalistGuelph
Simmie PatokaProvincial FinalistPickering GTA
Emma PennellHonourable MentionSudbury
Amber SellarsHonourable MentionLondon
Sterling SmithProvincial FinalistToronto
Heather VrugteveenProvincial FinalistWoodstock

Grade 8 Voice – Playoffs

Tuesday, May 30, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Leandra DahmFIRSTOttawa-NCR
Sydney CornettSECONDSt. Catharines
Julianna CollevecchioTHIRDNiagara Falls
Amy GodinTHIRDSudbury
Nicole BourqueHonourable MentionOakville
Quincy GriffithHonourable MentionPickering GTA
Christian JanzenHonourable MentionHamilton
Madison MarinoHonourable MentionNiagara Falls
Emma PennellHonourable MentionSudbury
Amber SellarsHonourable MentionHamilton

Grade 9 Voice – Group A

Adjudicator: Monica Whicher
Wednesday, May 31, 2017
Westdale United Church
99 North Oval, Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Jackson AllenHonourable MentionSault Ste. Marie
Callum ChallisProvincial FinalistOakville
Chelsea DellProvincial FinalistNorth York
Jacqueline JinProvincial FinalistToronto
Camille LabonteHonourable MentionPeel
Katherine LatosinskyProvincial FinalistLondon
Joey MackeyHonourable MentionPeterborough
Alona Santana MaciasProvincial FinalistOttawa-NCR
Carly MartinProvincial FinalistLakehead
Laurel McBrideProvincial FinalistSouth Simcoe
Emily RochaTHIRDPickering GTA
Grace RonanProvincial FinalistNewmarket
Dante Mullin SantoneFIRSTSudbury
David SavicProvincial FinalistQuinte
Stephanie WongProvincial FinalistHamilton

Grade 9 Voice – Group B

Adjudicator: Giles Tomkins
Wednesday, May 31, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Charlotte BourdonProvincial FinalistPeel
Maya ChawlaProvincial FinalistLondon
Hannah CrawfordHonourable MentionSudbury
Samantha Di MauroProvincial FinalistHamilton
Duncan GouldProvincial FinalistGuelph
Sara GuiducciProvincial FinalistToronto
Ellita GagnerHonourable MentionChatham
Garrett HillHonourable MentionWoodstock
Mackenzie KiemeleProvincial FinalistStamford
Alexandra KonkarineTHIRDNorth York
Stephanie KrausProvincial FinalistPeterborough
Isabella Grace LecomteSECONDBurlington
Sasha PaikinHonourable MentionOakville

Grade 9 Voice – Playoffs

Wednesday, May 31, 2017
First Unitarian Church
170 Dundurn St. S., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Dante Mullin SantoneFIRSTSudbury
Isabella Grace LecomteSECONDBurlington
Alexandra KonkarineTHIRDNorth York
Emily RochaTHIRDPickering GTA
Jackson AllenHonourable MentionHonourable Mention
Hannah CrawfordHonourable MentionSudbury
Ellita GagnerHonourable MentionChatham
Garrett HillHonourable MentionWoodstock
Camille LabonteHonourable MentionPeel
Joey MackeyHonourable MentionPeterborough
Sasha PaikinHonourable MentionOakville

Grade 10 Voice

Adjudicator: Monica Whicher
Thursday, June 1, 2017
Church of St. John the Evangelist
320 Charlton Ave. W., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Henna (Haeun) MunFIRSTToronto
Anika-France ForgetSECONDOttawa-NCR
Jamie LaingTHIRDLambton County
Evan MorinTHIRDNewmarket
Zoe ClarkeHonourable MentionKingston
Maria MilenicHonourable MentionToronto
Gabrielle TurgeonHonourable MentionSault St. Marie
Stefan VidovicHonourable MentionOttawa-NCR
Katherine BarrProvincial FinalistHamilton
Alexis BatemanProvincial FinalistPickering GTA
Rayleigh BeckerProvincial FinalistNorth York
Camille ChartrandProvincial FinalistMCM - Alexandria
Graham ContiProvincial FinalistSudbury
Ryan KrauseProvincial FinalistLondon
Sasha MonteiroProvincial FinalistPeel
Hope SchneiderProvincial FinalistKitchener-Waterloo
Elizabeth Whistance-SmithProvincial FinalistPeel

Diploma Voice

Adjudicator: Monica Whicher
Friday, June 2, 2017
Church of St. John the Evangelist
320 Charlton Ave. W., Hamilton


Student's NamePlacementStudent's Home Festival
Katelyn BirdFIRSTPickering GTA
Rebecca ShewSECONDOttawa-NCR
Claire LatosinskyTHIRDLondon
Simon ZeldinTHIRDHamilton
Alina Jade BarnettHonourable MentionHamilton
Alessia VitaliHonourable MentionToronto
Alexander BowieProvincial FinalistOakville
Adriene Donkin-VershurenProvincial FinalistToronto
Tabitha SavicProvincial FinalistQuinte
James SullivanProvincial FinalistNorfolk
Elizabeth SutherlandProvincial FinalistKitchener
Evan WilliamsProvincial FinalistSault Ste. Marie